Právě si prohlížíte TMA PŘEDE MNOU…

TMA PŘEDE MNOU…

… je zážitkový program, který každoročně pořádá Správa Krkonošského národního parku v klášterní zahradě ve Vrchlabí. Ve středu 15. září nás objednaný autobus dovezl na místo určení. Spolu s dětmi jsme si na několika stanovištích mohli vyzkoušet, jaké to je vnímat svět bez zrakové kontroly jenom pomocí hmatu, sluchu a čichu. Bosé nohy měly „poznat“ různý materiál, např. šišky, jehličí, mech, plasty, kamínky. Citlivost prstů jsme si ověřili na dřevěných destičkách s vyrytými obrysy zvířat. Toto byl hodně těžký úkol. Ani po malé nápovědě se některým úkol splnit nepodařilo. Uši měly za úkol rozpoznat obsah krabiček podle zvuku, který po zatřepání vydávaly. I tady jsme hodně hádali, než abychom přesně věděli, co určitý zvuk vydává. Nos měl podle vůně určit o jakou bylinku, koření nebo jiný přírodní materiál se jedná. Zde jsme byli malinko úspěšnější. Velkým zážitkem byla beseda s nevidomou paní. O zrak přišla ve svých 30 letech a i přes takový velký handicap byla veselá, milá, hýřila optimismem. Dětem se líbil její psí průvodce. Dozvěděli jsme se, že na pejska, který doprovází nevidomého, se nesmí sahat, aby se na svou „práci“ mohl soustředit.

Po tomto programu jsme ještě zavítali do města a navštívili čtyři historické domky na náměstí Míru. Zde jsme se dozvěděli něco nejenom o dějinách Vrchlabí, o životě lidí v dřívějších dobách, ale i o současných slavných sportovcích, kteří zde žili, učili se v místní sportovní škole – Eva Samková (snowboard), Michal Krčmář (biatlon), Karolína Erbanová (rychlobruslení, florbal), Lucie Charvátová (biatlon) a další.

Dopoledne vyhrazené na náš výlet uteklo jako voda. Plni nových zážitků a informací jsme se nechali dovézt zpátky do naší školičky, kde na nás čekaly paní kuchařky s výborným obědem. Po kratičkém odpočinku jsme i ve družině pokračovali ve hrách bez použití zraku. 😊