Právě si prohlížíte Tradice chotěvické školy

Tradice chotěvické školy

Každý z nás by chtěl být něčím jedinečný, máme to v povaze, dělat něco, co by nás odlišovalo od ostatních, co by nám přinášelo radost a čím bychom dělali radost druhým. Nejinak je tomu i v případě pracovního kolektivu, pracovní organizace.

Pokud nějakou takovou činnost najdeme, může se z ní stát tradice, která přináší radost opakovaně.

Ani nevím, jak se to stalo, protože je to už hodně dávno, oblíbenou tradicí chotěvické školy se staly tábory na konci školního roku. Původně byly organizovány jako prázdninová činnost školní družiny, kdy žáci na začátku letních prázdnin přespávali ve škole a během dne absolvovali s vychovatelkami túry po okolí a nějaký výlet autobusem nebo vlakem do vzdálenějšího okolí. Bylo to levné, za přispění tehdy ještě štědřejších sponzorů, a to až do roku 2008, kdy jsme poprvé pojali celý školní tábor jako výjezdový.

Pokud jste dočetli až sem a některého ročníku tohoto tábora jste se zúčastnili, určitě rádi zavzpomínáte, případně se podíváte na starší video nebo fotografie.

Tak tedy popořádku.

Základna prvního výjezdového tábora ve dnech 1. – 4. 7. 2008 byla v Loučné nad Desnou, doprava byla hromadná vlakem a autobusy, zúčastnilo se 22 děvčat a chlapců. Navštívili jsme tehdy Velké Losiny s ruční papírnou, zámkem a termálními lázněmi. Další den pak autobusem na Červenohorské sedlo a pěšky na Praděd. Pěší cesta zpět kolem dolní nádrže PVE byla obzvlášť strmá a pro některé velkou zkouškou zdatnosti. Měli jsme štěstí, že nepršelo. Zato druhý den už vydatně pršelo, ale my jsme měli na programu návštěvu vnitřních prostor Přečerpávací vodní elektrárny Dolní Stráně. Cesta domů byla opět vlakem a byla dlouhá, s několika výlukami a nečekanými přestupy.

V roce 2009 jsme již věděli, že musíme opět někam vyrazit, a bylo to do Lučan nad Nisou, Chata Agáta, a bylo to opět veřejnou hromadnou dopravou. Od vlakové zastávky Lučany nad Nisou k ubytování to byly dobré tři km, ale i tuto každodenní procházku jsme si náležitě užívali. Ve dnech 30. 6. až 4. 7. 2009 se tohoto ročníku zúčastnilo 20 žáků. Navštívili jsme zoologickou a botanickou zahradu v Liberci, Ještěd, Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, sklárnu a Mumlavské vodopády v Harrachově.

Rok 2010 (27. 6. – 2. 7.) byl ve znamení dlouhých výšlapů z Nebákova po Českém ráji. Celkem s 26 žáky jsme pro přepravu zase využili hromadnou dopravu. Ačkoli jsme to od chaty až k vlakové zastávce měli asi tak hodinu chůze, podařilo se nám zvládnout mnoho turistických objektu a zároveň si odpočinout v kouzelném prostředí. Údolím Plakánek jsme došli na hrad Kost, po jeho návštěvě jsme se přesunuli do Sobotky, podívali jsme se na hrádek Humprecht a ještě jsme se stihli vykoupat na místním koupališti. V dalších dnech jsme zvládli výšlap na zříceninu Trosky, navštívili jsme Muzeum Škoda v Mladé Boleslavi se zastávkou na koupališti v Bousově. Další den jsme si nenechali ujít ani Prachovské skály. Bylo to krásné teplé léto. Fotogalerie – 2010 Český Ráj

Další roky pak v dějinách naší školy zaznamenaly nárůst počtu žáků, a tudíž i nárůst počtu účastníků školního tábora. V roce 2011 tak bylo již nutné objednat pro 31 žáků autobus, který je odvezl do Rekreačního zařízení Počta Štědronín a ve dnech od 27. 6. do 1. 7. zajišťoval dopravní obslužnost nutnou k realizaci bohatého programu. V jeho popisu se musíme omezit na pouhý výčet navštívených turistických objektů v jižních Čechách: zámek Orlík, plavba lodí po Orlické přehradě, hrad Rabí, zámek Hluboká, Jaderná elektrárna Temelín, Muzeum Šumavy, Český Krumlov – zámek a věž, Muzeum lidové architektury Veselý kopec. Bylo to velké turistické sousto, ale všichni byli spokojení.

Další školní tábor se konal ve dnech 1. 7. až 4. 7. 2012 v Teplicích nad Metují, se základnou v Penzionu Metuje a zúčastnilo se 30 žáků. Doprava byla kombinovaná, vlastní i hromadná, a čas jsme trávili návštěvou Broumovského kláštera, Adršpašských skal, Police nad Metují, zámku v Náchodě a vojenské pevnosti Dobrošov.

V dalším roce 2013 jsme se tak trochu utrhli ze řetězu a vlastním autobusem se 38 žáků rozjelo na Jižní Moravu. Základnu jsme měli v Ekocentru Trkmanka ve Velkých Pavlovicích a navštívili jsme cestou JE Dukovany, dále pak během pobytu zámek Lednice, zámek Mikulov a protilehlý Svatý kopeček, podívali jsme se na chvíli k sousedům do Rakouska. V dalších dnech pak Archeoskanzen Modrá, Dolní Věstonice se slavnou Venuší, vychutnali jsme si plavbu lodí po Novomlýnské nádrži a vyšlápli si pak po krásné moravské krajině mezi vinicemi na Dívčí hrad nad Pavlovem. Cestou domů jsme pak ještě stihli navštívit Punkevní jeskyni s propastí Macocha v Moravském krasu. Ze všech pobytů jsme si odnášeli nezapomenutelné zážitky. V tomto případě bych jen dodal, že kromě jednoho zranění, které se neobešlo bez šití, jsme zažili i neobyčejnou péči, vstřícnost a ochotu hostitelů, kteří za námi na výlety vozili teplý oběd, abychom si nemuseli brát studený oběd v balíčku.

Po pěti letech, a to v roce 2014, od 30. 6. do 4. 7., jsme se vrátili do chaty Agáta v Lučanech nad Nisou, a to se 38 žáky opět hromadnou dopravou. Program byl v podstatě podobný jako v roce 2009, jen jsme ještě přidali Kryštofovo údolí a IQ Park v Liberci. Tímto rokem jsme se začali v podstatě vracet do osvědčených lokalit. Fotogalerie – 2014 Lučany nad Nisou (Jizerské hory)

V roce 2015 to byly opět Jeseníky, se základnou ve Velkých Losinách, ve dnech 29. 6. až 3.7, jen jsme museli pro celkový počet zúčastněných žáků objednat tentokrát vlastní autobus. Program pobytu byl s malými obměnami podobný jako v roce 2008. Na rozdíl od minulé návštěvy jsme mohli vyjet i k horní nádrži PVE Dolní stráně a pohled to byl úchvatný. Fotogalerie – 2015 Velké Losiny (Jeseníky)

Popis následujícího školního tábora, který proběhl ve dnech 27. 6. až 1. 7. 2016, bude opět stručný, protože to byl zase návrat do již známého RZ Počta ve Štědroníně. Doprava byla nevyhnutelně vlastním autobusem, protože se zúčastnil rekordní počet 45 žáků. Program byl podobný jako v roce 2011, jen jsme ještě přidali hrad Zvíkov. Fotogalerie – 2016 Štědronín (Táborská pahorkatina)

Rok 2017 byl naopak ve znamení návratu do bližšího okolí, a to do Herlíkovic u Vrchlabí, přičemž většinu programu nám v různých podobách zajišťovali pracovníci KRNAP. Bylo to svým způsobem čistě zážitkové učení s poznáváním krásy Krkonoš v doprovodu kvalifikovaného průvodce. Zúčastnilo se 30 žáků.

V dalším roce jsme si opět dovolili vyrazit autobusem do větší vzdálenosti, a to do Českého Švýcarska. Tábora se ve dnech 24. 6. až 28. 6. 2018 zúčastnilo 32 žáků. Základnu jsme měli v rekreačním středisku Babočka Chřibská. Program byl opět velmi pestrý, jak se při návštěvě takové oblasti dá očekávat. Již cestou jsme navštívili skalní hrad Sloup v Čechách a Panskou skálu. Další den nás již čekal zajímavý program v Domově Českého Švýcarska v Krásné Lípě a výlet s průvodcem do Kyjovského údolí. Následoval pak výšlap k Pravčické bráně a poté plavba lodí Soutěskou řeky Kamenice až do Hřenska. Dále jsme se s průvodcem po naučné stezce podívali do Vysoké Lípy, kolem Dolského mlýna do Jetřichovic. Poslední den jsme pak navštívili zámek v Děčíně a těšili se domů.

Rok 2019 byl ještě normální a 39 žáků se vlastním autobusem vydalo s pedagogickým doprovodem do Kořenova, na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš, odkud ve dnech 24. až 27. 6. podnikali výlety po Libereckém kraji, jehož turistické cíle jsme znali z předchozích pobytů v této oblasti (Bozkovské jeskyně, ZOO Liberec a Botanická zahrada, IQ PARK a IQ LANDIA, sklárny Harrachov, Muzeum skla, Mumlavské vodopády, Liberec Ještěd – jízda lanovkou).

Tehdy nikdo z nás netušil a nikoho ani nenapadlo, že přijde jedna pohroma za druhou, jedna tragédie větší než druhá – světová covidová pandemie a válka na Ukrajině.

A tak jsme z důvodu protiepidemických opatření v roce 2020 zorganizovali zkrácený školní tábor jen pro čerstvé absolventy, aby jim to nebylo líto, když už naši školu opouštějí, a přidali jsme k nim čtvrtou třídu a sourozence, čímž jsme se dostali na počet 22 účastníků, který uvedená opatření ještě povolovala. Měli jsme základnu v naší škole a podnikli jsme jeden autobusový výlet, kdy jsme navštívili lázně Poděbrady, plavbou na lodi jsme se dostali k soutoku Labe a Cidliny a dále jsme pokračovali do ZOO Chleby a na zámek Loučeň.

V roce 2021 bylo konání tábora hygienickými opatřeními v podstatě znemožněno, přičemž druhá uvedená tragédie jej pak z důvodu následného zdražování a nejistoty pořádně uzemnila.

A tak jsme se v letech 2022 a 2023 vrátili k původnímu průběhu školního tábora, se spaním ve škole a každodenními výpady do bližšího i vzdálenějšího okolí.

O každém z uvedených ročníků by se dal napsat samostatný článek, ale to zde není možné ani účelné. I tak věřím, že mnozí z vás zavzpomínali a s nostalgií si vybavili mnoho krásných osobních i společných zážitků.

Ačkoli škola uchovává a rozvíjí i jiné tradice, věřím, že tradice školních táborů zůstane naší škole jako tradice vlastní a nezaměnitelná.

František Šubert

Fotogalerie:
2010 Český Ráj
2014 Lučany nad Nisou (Jizerské hory)
2015 Velké Losiny (Jeseníky)
2016 Štědronín (Táborská pahorkatina)