Právě si prohlížíte Myslivost v KRNAPU a procházka za jeleny

Myslivost v KRNAPU a procházka za jeleny

Podzim roku 2021 byl úrodný na plody kaštanů a dubů. A my je pilně sbírali. Chtěli jsme přispět do zimního jídelníčku zvířátek, o která se starají lesníci v Krkonošském národním parku. V oborách, k tomu určených, krmí také jeleny. Ta péče je vlastně dvojí, protože se tak při tuhých zimách nemůže stát, že hladová zvěř pojídá kůru a větve stromů, které jsou určené k těžbě.

Velké krabice s kaštany, které jsme na podzim poslali do KRNAPU, nám byly dnes vstupenkou k oboře, kde mají zimní péči jeleni a laně. Opět jsme nejeli na výlet do hor s prázdnou. Vezli jsme s sebou jablka, mrkev, řepu a žaludy. Po vystoupení z autobusu jsme se na vrchlabském autobusovém nádraží setkali s naším instruktorem. Doprovod nám dělal zkušený průvodce Dan Bílek, od kterého jsme se dozvěděli, že v oboře je 75 kusů jelenů a také daňci, jak se jeleni do obory dostávají, jak se chovat, abychom je vůbec nalákali a ještě spoustu dalších zajímavostí, například o poštolkách a šípkových keřích.

Když jsme se dostatečně vykoukali na jelení hostinu, mohli jsme se vydat do města. Louky za vrchlabským letištěm jsme opustili asi za hodinu a naše cesta vedla ulicemi Vrchlabí až do Krktka. To je stavba určená k výuce o parku a přírodě, kterou už dobře známe z předešlých akcí KRNAPU. Tentokrát jsme se uchýlili do suterénu, kde je učebna s pohodlnými vaky, a tam naše povídání o zvířatech pokračovalo. Když jsme se posilnili svačinkami, začal Dan Bílek pouštět fotografie, videa z fotopastí, povídat o paroží, stopách, srsti, prostě o všem, co patří k myslivosti. Závěrem si ti nejpozornější z nás mohli za správnou odpověď odnést odměnu. Ve 12 hodin byla naše návštěva u konce a mohli jsme vyrazit hezkým autobusem zpět do Chotěvic, protože tam už na nás čekal oběd.