Právě si prohlížíte Dožínky 2023 aneb Den prezentace zemědělství Královéhradeckého kraje

Dožínky 2023 aneb Den prezentace zemědělství Královéhradeckého kraje

Od nepaměti lidé slavili dožínky, když většina obilí byla již sklizena, což bylo na přelomu srpna a září. Je to tradiční slavnostní ukončení žní a poděkování za úrodu. Na vesnicích to mělo v minulosti dvojí rovinu – poděkování za úrodu v kostele a dále pak tancovačka a jiné radovánky z toho, že jedna z nejnáročnějších zemědělských prací je u konce a výsledkem je dobrý zdroj obživy na celý další rok.

Ačkoli lidé už dávno vyměnili srpy a kosy za traktory a kombajny, oslavy a vděčnost za úrodu ale zůstaly. S dožínkovou slavností jsou kraj od kraje spojeny jiné tradice, všude se ale nese v duchu dobrého jídla, kulturních akcí a jarmarků.

A protože páteční den je v Hradci Králové věnován školám a školkám, naše škola se této akce pravidelně zúčastňuje, jelikož v Chotěvicích se s živou kravičkou děti asi opravdu nesetkají. Je připraven program, který má dětem přiblížit zemědělství jako takové a rozšířit dětem obzory v této oblasti, protože dnes už se se skutečným obilím nebo živou kravičkou setkají jen málokdy, ačkoli je pravda, že takové dojení si děti vyzkoušeli na umělém vemenu, protože kdyby si to tisíc dětí zkoušelo na živé kravičce, tak ta by se z toho musela zbláznit.

Děti se tak mohly seznámit s nejrůznější zemědělskou technikou, vidět všechny druhy domácích zvířat, na zhruba dvaceti soutěžních a praktických stanovištích plnit různé úkoly, a tak aktivně nabývat a rozšiřovat různé vědomosti a zdokonalovat své dovednosti.

Jinak samozřejmě stánky, stánky, stánky …  Prostě opravdový jarmark.